Zelené laserové ukazovátko

Jak v laserových ukazovátkách vzniká zelený paprsek ?

Dost lidí si myslí, že v laserových ukazovátkách se zeleným paprskem je laserová dioda se zeleným světlem. NENI TOMU TAK. V drtivé většině ukazovátek paprsek vzniká z laserové diody, která vyzařuje infračervené, nebo červené (která ale IR obsahuje také) světlo. To se pak v optické soustavě přemění na 532 nm (zelené světlo).

obrázek

Principiální schéma zeleného laserového ukazovátka

Světlo s 808 nm vlnovou délkou projde přes zaostřovací čočku, kde se zaostří na malý bod, který je nasměrován do krystalu Nd:YVO4 ? je to vlastně nějak upravený rubínový krystal a taky je to ta věc, která dost zvyšuje cenu ukazovátek, protože výroba je poměrně drahá. V tomto krystalu se 808 nm konvertuje na 1064 nm. Dále se paprsek dostane do KTiOPO4 krystalu (další ne zrovna levná věc), kde se zdvojnásobí frekvence paprsku, z čehož vznine konečných 532 nm. Dále paprsek projde přes rozostřovací čočku, která ho rozostří, aby se mohl v kolimační čočce proměnit v uzký svazek.

808 nm musí mít vcelku velký výkon, protože sčítáním vlnových délek v KTiOPO4 krystalu vznikají vysoké ztráty a výkon výsledného zeleného paprsku se rapidně sníží.

Po pravdě jsem se do toho strašně zamotal :D A touto problematikou jsem jen minimálně obeznámen a i když jsem hledal info na netu, tak jsem se toho moc nedozvěděl, protože na českých stránkách je jen minimum a překládat anglický text s takovýmto obsahem je opravdu složité :), ale tak pro nějaké základní info to doufám stačí :)

Rád bych, aby se někdo, kdo tomu rozumí víc než já zapojil do diskuze :)

Zdroj schémata : http://www.kellerstudio.de/?laserssl.htm

««« Předchozí text: Geometrická optika - odraz, lom a dělení Následující text: Napájeci zdroj pro laserové diody »»»

H@Lu$k@ | 15. 10. 2009 Čt 20.38 | Optika, Fyzika, Začátečník | trvalý odkaz | tisk | 4354x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
apin mejl web 17. 12. 2009 Čt 19.55

popsáno to je dle možností, ale ta Čeština?

reaguj[2]
H@Lu$k@ 20. 12. 2009 Ne 22.27

[1] apin: A proto jsem na technický škole :D

reaguj[3] odbornost
mux 26. 3. 2010 Pá 20.16

Technický popis je bohužel hrubě neodborný. Autor zřejmě neví, co je vlnová délka. KTiOPO4 je nelineární krystal, a dochází v něm k násobení frekvence. V tomto případě na dvojnásobek (tedy vlnová délka na polovinu 1064 : 2 = 532 nm)

A k násobení dochází v tělese krystalu, rozhodně tedy ne, že by se ?sčítal? paprsek dopředný s odraženým , jak článek uvádí.

Když se vrátím na začátek: pro zelený DPSS laser je potřebná infra laser dioda 808 nm. Že by šlo budit laser červenou diodou, s takovým laserem jsem se nesetkal.

Tvrzení, že ?vzniká z diody, která vyzařuje infračervené, nebo červené (která ale IR obsahuje také)? je rovněž nesprávné : čerpací dioda je LASEROVÁ (nikoliv pouze normální ?LED?) , tedy má šířku pásma ve zlumku nm, nemůže tedy její světlo přesahovat do infra oblasti.

reaguj[4]
Charlie 10. 4. 2010 So 01.09

[3] mux: ?Že by šlo budit laser červenou diodou, s takovým laserem jsem se nesetkal.? ? z kontextu vyplívalo, že se jedná o laserové diody, ale přidal jsem tam to jedno slovo :D

"Autor zřejmě neví, co je vlnová délka. KTiOPO4 je nelineární krystal, a dochází v něm k násobení frekvence.  ? autor ví, co je vlnová délka, jen se asi upsal (chodil jsem s ním do třídy :D)

?A k násobení dochází v tělese krystalu, rozhodně tedy ne, že by se ?sčítal? paprsek dopředný s odraženým , jak článek uvádí.? ? v popisu šlo o to, jak se v KRYSTALU mění vlnová délka, byla to jen taková naše teorie vyčtená z ruzných webů :D Ale bylo to blbě napsaný :)

Část článku jsem upravil.

Pokud někdo opravdu ví, jak se v krystalu KTiOPO4 mění vlnové délky, ať napíše.

reaguj[5]
H@Lu$k@ 10. 4. 2010 So 18.33

[4] Charlie: No asi tak :D

Jinak díky za úpravy :)

reaguj[6] http://www.hreplicawatches.net/
high quality replica watches mejl web 15. 9. 2012 So 05.50

Valuable information and excellent design you got here! I would like to thank you for sharing your ideas and time into the stuff you post!! Thumbs up

reaguj[7] http://www.faydress.com/wedding-dresses.html
long cocktail dresses mejl web 17. 10. 2012 St 03.47

i think that gun control is a must because more guns means more deaths,

reaguj[8] Ugg Boots
UGG Boots Sale mejl web 27. 11. 2012 Út 04.51

Wonder, UGG Boots on Sale is a popular trend these years, every fashion women will not refuse to own some new Bling Ugg Boot. As the Christmas day coming, every one will dream for a beautiful dress and Discount UGG Outlet to light their dress. http://www.blinguggboot.com
In order to carry out dream, most of people buy Fashion Ugg Boots, where they can get Ugg Boots Clearance, Womens Classic Short Exotic with high quality and free shipping, then exotic ugg boots can deliver to their home directly. http://www.exoticuggboots.com

reaguj[9] Ugg Boots, hair clips, fendi sale
Ugg Boots mejl web 27. 11. 2012 Út 05.05

Christmas comes,Cheap Ugg Boots is designed to resist cold, damp conditions, so your dear feet will be quite warm and cosy in Ugg Boots. It can be easily matched with your any attire to greatly enhance your charm.Go ugg sale online shop find warm uggg sale. http://www.gouggsale.com Design Fashion Hair Clips Beautiful Hairpin Online, Chanel Hair Clip, LV Hairpin, Hairclipsale Offering luxurious quality 100% Hair clip in hair extensions at an unbeatable price. http://www.hairclipsale.com Fendi Bags Online High Quality Handags Sale, Fashion bags fendi, Fendi Scarvers, Fendi High Heel Shoes, borsa fendi And Wallets. USA, UK, Canada, Europe, Australia ? Fast Worldwide Delivery. http://www.fendi-sale.com

reaguj[10]
hermes bags mejl web 8. 1. 2013 Út 04.52

One pleasing thing of shopping online is corum replica watches that you will get your ideal items at the http://www.mgrolexfirst.com/?ay-date.html Rolex Day Date cheaper prices which are much lower replica breguet watches that the sested prices. And sometimes, this price gap is gigantic. You can find reproductions of http://www.rolexnicesale.co.uk/ rolex replica even all renowned watch brands such as Rolex, IWC and Invicta. So if you decide to http://www.chanelukshop.co.uk/?rf-c-16.html Chanel scarf buy a replica watch, online stores are good places to go.

reaguj[11] http://www.kreplicawatches.net/Cartier-Classic.html
Cartier Classic mejl web 19. 1. 2013 So 14.57

Good informative post. I will visit your site often to keep updated.

reaguj[12] http://www.coachoutletstorenio.com/
Coach Outlet Online mejl web 7. 1. 2014 Út 04.23
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.

 

TOPlist