Barevné vnímání oka

Při stavbě RGB projetorů se možná setkáte s problémem vyvážení bílé. Lidské oko nevnímá všechny vlnové délky se stejnou intenzitou, proto musíte správně ?vyladit? výkony dílčích laserových modulů. K sepsání tohoto článku mě nakopla utilita Beamtools, která se této problematice věnuje.

Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů na světlo. Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku.

Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na světelné vlny v rozsahu 400 ? 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10?19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.

Barevné vidění

Vnímání barev zajišťují čípky. V lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické.

Největší intenzitou je vnímána barva zelená o vlnové délce 555nm, pro kterou má lidské oko nejvyšší citlivost. Pokud se vlnová délka oddaluje od oněch 555nm, klesá tím relativní intenzita.

Graf citlivosti lidského oka

Graf citlivosti lidského oka

V RGB projektorech s polovodičovými lasery se používají vlnové délky 532nm pro zelenou barvu, 473nm pro modrou a 635nm, nebo 650nm pro barvu červenou. Zelená barva je od 555nm nejblíže, má intenzitu přibližně se rovnající maximální a také proto je okem vnímána jako barva s největší intenzitou. Modrá (473nm) barva je vnímána s přibližne 2× menší intenzitou, než barva zelená. U červené barvy se používají vlnové délky 2. 635nm je maximální citlivosti blíže a proto je vnímána o něco silněji, než 650nm. 635nm má přibližně 4× menší intenzitu, než 532nm a 650nm dokonce 6×.

Pokud tedy budete potřebovat vyvážit bílou, bude potřeba při použití 635nm rozdělit poměry výkonu R:G:B cca. 4:2:1 (např. 200mW:100mW:50mW). Budete-li používat 650nm, tak dokonce cca. 6:2:1 (např. 300mW:100mW:50mW). Samozřejmě vyvažování platí i u RGY projektorů. Pokud chcete mít opravdu žlutou barvu, tak poměr 635nm:532nm by měl být 4:1 a 650nm:532nm 6:1.

Tato utilitka by vám vyvážení měla vypočítat přesněji : Beamtools

««« Předchozí text: Balíček lasershow z Youtube

H@Lu$k@ | 26. 11. 2009 Čt 22.43 | Optika, Technologie, Středně pokročilý | trvalý odkaz | tisk | 4766x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
reaguj[1] Inspirace
Archie web 6. 12. 2009 Ne 08.04

Wow, je fajn vidět, že informace z http://www.laserforum.cz občas někdo použije :-) ? alespoň jako inspiraci co napsat na svůj webík. Bye A. ;-) ;-)

reaguj[2]
H@Lu$k@ 6. 12. 2009 Ne 23.19

[1] Archie: Jj, Beamtools sem našel na laserforu ;) Jinak ostatní z wikiny a něco jsem sesmolil já ;) :D

reaguj[3]
dzodzo 1. 6. 2010 Út 15.32

urcenie optimalneho vyvazenia farieb aby bola dosiahnuta ozaj biela pri RGB je vzdy tak trochu alchymia, existuje na to ale celkom podareny programek Chroma http://tocket.mine.nu/Chroma/

reaguj[4] http://www.hreplicawatches.net/
technomarine replica mejl web 15. 9. 2012 So 05.49

Wow, its so realistic. Thanks for your great post.

reaguj[5] http://www.faydress.com/
bridesmaid dresses mejl web 17. 10. 2012 St 03.46

Fulton John Sheen~ I feel it is time that I also pay tribute to my four writers Matthew Mark Luke and John.

reaguj[6] Ugg Boots
UGG Boots Sale mejl web 27. 11. 2012 Út 04.52

Wonder, UGG Boots on Sale is a popular trend these years, every fashion women will not refuse to own some new Bling Ugg Boot. As the Christmas day coming, every one will dream for a beautiful dress and Discount UGG Outlet to light their dress. http://www.blinguggboot.com
In order to carry out dream, most of people buy Fashion Ugg Boots, where they can get Ugg Boots Clearance, Womens Classic Short Exotic with high quality and free shipping, then exotic ugg boots can deliver to their home directly. http://www.exoticuggboots.com

reaguj[7] Ugg Boots, hair clips, fendi sale
Ugg Boots mejl web 27. 11. 2012 Út 05.05

Christmas comes,Cheap Ugg Boots is designed to resist cold, damp conditions, so your dear feet will be quite warm and cosy in Ugg Boots. It can be easily matched with your any attire to greatly enhance your charm.Go ugg sale online shop find warm uggg sale. http://www.gouggsale.com Design Fashion Hair Clips Beautiful Hairpin Online, Chanel Hair Clip, LV Hairpin, Hairclipsale Offering luxurious quality 100% Hair clip in hair extensions at an unbeatable price. http://www.hairclipsale.com Fendi Bags Online High Quality Handags Sale, Fashion bags fendi, Fendi Scarvers, Fendi High Heel Shoes, borsa fendi And Wallets. USA, UK, Canada, Europe, Australia ? Fast Worldwide Delivery. http://www.fendi-sale.com

reaguj[8] Fendi vendita, Christian Louboutin
Fendi vendita mejl web 27. 11. 2012 Út 06.53

Fendi vendita borse sono come non avete mai dimenticato quando lo ha visto,Economici Designer vendita Fendi , Tutto ordine sono Brand New Bag con polvere e scatola originale, spedizione gratuita, carta di credito Accetta! http://www.fendivendita.com Christian Louboutin pas cher boutique.Nous avons un grand choix de chaussures de marque de prestige comme Christian Louboutin ? bas prix! Pour les femmes, ces bottes Christian Louboutin Cuisse Haute rendre plus charmant et confident.Christian Louboutin Shoes On Sale, notre boutique Christian Louboutin peut offrir les meilleurs produits qui répondent parfaitement votre satisfaction! Livraison gratuite! Dédouanement! http://www.discountedlouboutinshoes.com

reaguj[9] http://www.rolexnicesale.co.uk
rolex replica mejl web 8. 1. 2013 Út 04.46

Almost every among some of http://www.watchesshopsuk.co.uk/ replica watches our Baignoire watches is actually 18% off. That means you can opt for that http://www.hermesbagsukshop.co.uk/?bag-c-4.html Hermes Fish Bag 18k bright platinum encrusted design as well as that brown alligator range in addition to nonetheless fork out a similar cheap. You?ll need to http://www.rolexnicesale.co.uk/ rolex replica urgency even though, most are at present some of our continue Baignoire watches within stock!

reaguj[10] http://www.kreplicawatches.net/Cartier-21-Chronoscaph.html
Cartier 21 Chronoscaph mejl web 19. 1. 2013 So 14.55

While I have to disagree on a little bit of the info, but in the end I still really liked it. I look forward to reading more of your pages.

reaguj[11] Zmatení
Pavel Dvorský mejl 9. 4. 2013 Út 22.39

Na začátek bych tád poděkoval za zodpovězení mé otázky ? na kterou barvu je lidské oko nejcitlivější, i když už jsem nevyčetl proč a ani na kterou je citlivé nejméně, ale každý užitečný kus informace je dobrý.

Každopádně jsem lehce zmaten z posledních 2 odstavců. V předposledním odstavci je uvedeno, že intenzita modré je zhruba poloviční oproti zelené a intenzita červené je 4× až 6× menší (dle použité vlnové délky). V posledním odstavci je ale uveden poměr pro R:G:B 4:2:1 (resp. 6:2:1). Nemělo by to být náhodou 4:1:2? Vycházím z toho, že oba odstavce spolu souvisí a tedy druhý vychází z prvního.

Pokud se mýlím, rád se nechám opravit, ale z toho, co jsem vyčetl, mi to logicky nesedí. Jde sice o detail, ale někdo by se toho mohl chytit a následně též udělat chybu ve svých pracích (za předpokladu že je to opravdu špatně).

S pozdravem,

reaguj[12] http://www.coachoutletstorenio.com/
Coach Outlet Online mejl web 7. 1. 2014 Út 04.22
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.

 

TOPlist