Napájecí zdroj pro laserové moduly

Laserové diody je potřeba napájet speciálnímy obvody, jinak dochází k rapidnímu poklesu výkonu. Zde je návod na klasický zdroj.

Popis

Schéma zapojení napájecího zdroje je na obr. 1. Na vstupní konektor K1 je přivedeno stejnosměrné napájecí napětí v rozsahu od +5 do +25 V. Kondenzátory C1 a C2 slouží k dodatečné filtraci vstupního napětí. To je přivedeno na napájecí vývod obvodu MC34063A (IC1). Výkonové obvody spínače jsou napájeny přes ochranný odpor R1 1 ohm. Spínací tranzistor měniče je zapojen mezi vývody 1 (kolektor) a 2 (emitor) obvodu IC1. Na referenční vstup (vývod 5) je z děliče R2/R3 přiveden vzorek výstupního napětí. To musí být podle interní reference 1,25. Dělicí poměr R2/R3 tedy určuje výstupní napětí. Pro uvedené hodnoty součástek vychází výstupní napětí 3,02 V. Změnou hodnot děliče R2/R3 tedy můžeme nastavit libovolné výstupní napětí (v rozsahu od 1,25 V). Výstupní proud z emitoru spínacího tranzistoru (vývod 2) je přiveden na cívku L1 a diodu D1. Za cívkou L1 následuje filtrační člen s dvojicí elektrolytických kondenzátorů C5 a C6 a blokovacím kondenzátorem C7. Výstupní proud zdroje je maximálně 200 mA.

Stavba

Napájecí zdroj pro laserové moduly je zhotoven na jednostranné desce s plošnými spoji o rozměrech 60×20 m. Vstup a výstup je osazen konektory PSH02. Rozložené součástek na desce s plošnými spoji je na obr. 2, obrazec desky spojů ze strany spojů (BOTTOM) je na obr. 3. Stavba zdroje je velmi jednoduchá a zvládne ji snadno i začátečník. Zapojení neobsahuje žádné nastavovací prvky a po připojení napájecího napětí by mělo začít pracovat.

Závěr

Popsaný napájecí zdroj je sice určen pro laserové moduly, ale po úpravě odporového děliče R2/R3 můžeme nastavit odlišné výstupní napětí a obvod použít pro napájení jiných elektronických obvodů. Výhodou je široký rozsah vstupních i výstupních napětí a vysoká účinnost zejména při větším rozdílu napájecího a výstupního napětí. V každém případě je ale maximální výstupní proud omezen na 200 mA. Při kusové ceně obvodu MC34063 v maloobchodě okolo 16,? Kč (GM) vychází celý zdroj příznivě i finančně.

Schéma

Schéma

Rozložení součastek na plošném spoji

Rozložení součastek na plošném spoji

Plošný spoj ze strany kontaktů

Plošný spoj ze strany kontaktů

««« Předchozí text: Ovládací jednotka laseru s procesorem PIC 16f84 Následující text: Bezpečnost při práci s laserem »»»

H@Lu$k@ | 30. 1. 2008 St 21.54 | DIY, Středně pokročilý, Napájení | trvalý odkaz | tisk | 3417x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář
reaguj[1]
Peto126 mejl 25. 3. 2010 Čt 15.18

múzu na to napojit laserovou diodu 5mW ???

reaguj[2]
Charlie 10. 4. 2010 So 01.13

[1] Peto126: Zdroj je určený pro LASEROVÉ MODULY, ne pro LASEROVÉ DIODY (http://lasery.kvalitne.cz/index.php??)

reaguj[3]
H@Lu$k@ 10. 4. 2010 So 18.37

[1] Peto126: Dá se s tím napájet i laserová dioda, ale pro tohle použití bych zvolil spíš schéma z odkazu, který postnul Charlie

reaguj[4] ODPORY
Ondra mejl 1. 11. 2011 Út 09.34

Zdravím , já to mám řešené tak že mám laser na napájení 9V a mám k němu seríově 5 paralelně zapojených 100ohm odporů ? a za pár dnů tam ještě do série přijde tranzistor na spínání laseru, abych mol dělat např. přerušovanou čáru a nebo jen vypnout svícení ..... a celý laser budu řídít procesorem a místo motorků a nalepených zrcátek jsem sehnal zrcátka s cívkama co se používají v profi laserech. Těším se na svou práci a určitě tady hodím odkaz na video :-)

reaguj[5] ODPORY
Ondra mejl 1. 11. 2011 Út 09.40

napětí sice klesá z cca 3,8V na 3,1V což se mi nelíbí, ale lasr začíná svítit až po cca 5s kdy je už napětí v těch 3,1V ? pokud by jste měli jiný návrh jak to řídit pisněte :-)

reaguj[6] http://www.hreplicawatches.net/
jaeger lecoultre replica watches mejl web 15. 9. 2012 So 05.51

Congrats to Hue Jackson. This is gonna be a great ride!!!

reaguj[7] Ugg Boots
UGG Boots Sale mejl web 27. 11. 2012 Út 04.54

Wonder, UGG Boots on Sale is a popular trend these years, every fashion women will not refuse to own some new Bling Ugg Boot. As the Christmas day coming, every one will dream for a beautiful dress and Discount UGG Outlet to light their dress. http://www.blinguggboot.com
In order to carry out dream, most of people buy Fashion Ugg Boots, where they can get Ugg Boots Clearance, Womens Classic Short Exotic with high quality and free shipping, then exotic ugg boots can deliver to their home directly. http://www.exoticuggboots.com

reaguj[8] Ugg Boots, hair clips, fendi sale
Ugg Boots mejl web 27. 11. 2012 Út 04.58

Christmas comes,Cheap Ugg Boots is designed to resist cold, damp conditions, so your dear feet will be quite warm and cosy in Ugg Boots. It can be easily matched with your any attire to greatly enhance your charm.Go ugg sale online shop find warm uggg sale. http://www.gouggsale.com Design Fashion Hair Clips Beautiful Hairpin Online, Chanel Hair Clip, LV Hairpin, Hairclipsale Offering luxurious quality 100% Hair clip in hair extensions at an unbeatable price. http://www.hairclipsale.com Fendi Bags Online High Quality Handags Sale, Fashion bags fendi, Fendi Scarvers, Fendi High Heel Shoes, borsa fendi And Wallets. USA, UK, Canada, Europe, Australia ? Fast Worldwide Delivery. http://www.fendi-sale.com

reaguj[9] http://www.hermesbagsukshop.co.uk
hermes bags mejl web 8. 1. 2013 Út 04.50

The far east in addition to Indonesia on the http://www.hermesbagsukshop.co.uk/?cm-c-15.html Hermes Birkin 42CM whole tend to be the most important locations with regard to both the generation in addition to http://www.rolexnicesale.co.uk/ rolex replica usage regarding watches. That Hong Kong Watch & Clock Fair is around serving in addition to pushing that multi-billion bill market to stay building more money in http://www.mgrolexfirst.com/?mariner.html Rolex Submariner addition to reopen fresh career advancement.

reaguj[10] http://www.kreplicawatches.net/Watches-Mercedes-Benz.html
Watches Mercedes Benz mejl web 19. 1. 2013 So 14.58

online games roulette leyixnahjwyupv, , bsgkqtketuzozv.

reaguj[11] http://www.kreplicawatches.net/Cartier-Tank.html
Cartier Tank mejl web 19. 1. 2013 So 14.58

Interesting post, thank you. Can you tell me about the second paragraph in more detail?

reaguj[12] http://www.coachoutletstorenio.com/
Coach Outlet Online mejl web 7. 1. 2014 Út 04.23
Přidej komentář!

  Gravatar povolen.Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|
Příspěvěk je formátován Texy! syntaxí. Není povoleno HTML, odkazy se převádějí automaticky.

 

TOPlist